Már a XIX. században Alfred Brehm, Az állatok világa című művének egy része is leírja, hogy a “kutya elesége az emberéhez hasonlóan állati és növényi anyagokból áll melyet, nyers vagy előkészített állapotban egyaránt elfogyaszt”. Köztudott, hogy a rost nagyon jót tesz az emberek bélműködésének. Hasonlóan a kutyák számára is sok szempontból kedvező. Nagy szükségük van élelmi rostokra, mert azok rövid láncú zsírsavakká bomlanak le, amelyek az egészségükkel kapcsolatos létfontosságú funkciókat látnak el.
Segítik a tápanyagok felszívódását, energiaforrást jelentenek, védik a bélnyálkahártyát, támogatják az immunrendszert és számos további egészségügyi előnyük van, például prebiotikumok és jótékonyan hatnak különböző emésztési zavarok ellen.
Nézzük hogyan is működik a rost a szervezetben? A rost, a szénhidrátok egy olyan típusa, amely emésztés nélkül áthalad a vékonybélen. Az emésztőenzimek nem tudják lebontani a rostokat, így emésztetlenül maradnak. A vastagbélbe kerülve az ott élő baktériumok megemésztik vagy “erjesztik” a rostot, és gázokat hoznak létre, amelyek a vastagbélben maradnak, vagy a szervezet más részeibe jutnak. Részt vesznek a sejtosztódásban és segítenek a bélben lévő védő nyálkahártya kialakításában. Csökkentik a glükóz- és koleszterinszintet, és védenek az anyagcsere-betegségekkel és az elhízással szemben.
A brokkoli, a keresztesvirágúak családjának tagja, amelyhez tartoznak rostban gazdag rokonai, a káposzta, a kelkáposzta, a karfiol és a kelbimbó is. A legjobb, ha feldarabolod és enyhén megpárolod vagy turmixolod, hogy kutyád számára könnyen emészthető legyen. A bogyók hármas feladatot látnak el kutyád étrendjében. Rostban gazdagok, sok vitamint és rengeteg antioxidánst tartalmaznak. A szeder és a málna különösen magas rosttartalmú. A málna és az áfonya cukortartalma alacsonyabb … de ne vidd túlzásba. Az alma is üdítő, magas rosttartalmú, alacsony kalóriatartalmú csemege lehet a kutyák számára. De ne feledjük, hogy van benne cukor, ezért ne vigyük túlzásba. A héját nyugodtan fogyaszthatja (tele van antioxidánsokkal), de a magházát vagy a magokat ne add a kutyádnak. Az almához hasonlóan a sárgarépa is alacsony kalóriatartalmú. A sárgarépa remek rostforrás, segíthet a hasmenés megfékezésében, és segít jóllakni a kutyának, ha a súlyával küzd. Fel kell aprítani, reszelni vagy enyhén meg kell párolni, hogy emészthetőbb legyen. A sütőtök kiváló tápanyag- és rostforrás. Gyakran ez a legmegfelelőbb választás, ha a kutyának emésztési problémái vannak. A sütőtököt hozzáadhatod a kutyád eledeléhez, vagy ha konzervet használsz, ügyelj arra, hogy sima sütőtököt vegyél. Kezdd egy teáskanállal vagy kevesebbel, és figyeld az eredményeket.
A VAUU® termékek az ásványi anyagokat és rostokat természet formában tartalmazzák, mindhárom termékhez a zöldség-, gyümölcskivonatok mellet, az almarost hozzáadásával gondoskodtunk kutyusod hosszú távú egészségéhez.
A cikket Tornóczky Anita írta, aki elkötelezett állatvédő és a kutyák egészségének szakértője, valamint a VAUU® Vitamin szakmai partnere is.