A boltok polcain számtalan különböző kutyaeledel található, és ha nem csupán az árakat vesszük figyelembe, hanem azt is, hogy a kedvencünk minden szükséges tápanyaghoz hozzájusson, a választás gyakran bonyolulttá válik.
A kutyák többféle vitaminhiányban is szenvedhetnek egyszerre, ami általában multi-vitaminokkal kezelhető. Ugyanakkor bizonyos vitaminhiányok különösen specifikusak lehetnek, és súlyos egészségügyi problémákra utalhatnak. Éppen ezért elengedhetetlen, hogy folyamatosan figyeljük kedvencünk viselkedését és észleljük a fizikai elváltozásokat. Ha bármilyen rendellenességet tapasztalunk, azonnal vigyük állatorvoshoz kutyánkat, mivel az állatok szervezete gyorsabban reagálhat a hiányosságokra, mint az embereké.
A rendszeres vitaminkúra segít fenntartani a kutya egészségét és megelőzni a betegségeket. A megfelelő vitamin- és ásványianyag-bevitel biztosítja a szervezet optimális működését, erősíti az immunrendszert és segít a betegségekkel szembeni ellenálló képesség növelésében.
Nézzük meg, hogy milyen betegségek alakulhatnak ki vitaminhiány esetén!
Omega-3 és Omega-6 zsírsavak
Az omega-3 és omega-6 zsírsavak rendkívül fontos szerepet töltenek be a kutyák szervezetében. Nem csupán energiával látják el őket, de számos más funkcióban is részt vesznek. Kedvenceinknél ezek a zsírsavak különösen lényegesek, mert hozzájárulnak az ízületek, szervek, belek és szövetek megfelelő működéséhez és fejlődéséhez, valamint javítják a szív egészségét.
Az ideális omega-6 és omega-3 aránynak 5:1 és 10:1 között kell lennie. Ha a kutya nem jut elegendő mennyiséghez ezekből a zsírsavakból, különböző problémák és betegségek alakulhatnak ki, mint például allergiák, gyulladásos betegségek, gombás fertőzések, bőr- és szemproblémák, hiperkeratózis (a bőr megvastagodása), szervi problémák és viselkedési zavarok.
A-vitamin hiány
Ha egy kutya nem kap elegendő A-vitamint, immunrendszere legyengül, így hajlamosabbá válik a betegségekre. További tünetek lehetnek az éjszakai vakság és a rossz, száraz bőrminőség. Az A-vitamin hiánya akkor is előfordulhat, ha a kutya nem jut elég zsírhoz, mivel ez a vitamin csak zsírban oldódik és így szívódik fel hatékonyan. Az A-vitamin pótlására kiváló ételek a következők: édesburgonya, amely az emésztésre is jótékony hatással van, sütőtök, sárgarépa, zöld leveles növények és a téli tökfélék.
B2-vitamin hiány
A B2-vitamin hiánya lassú növekedésben, bőr- és szaruhártya elváltozásokban, valamint szemproblémákban nyilvánul meg. Súlyos esetben a kutya el is ájulhat, ami szívelégtelenséghez vezethet. Ha a kutya antibiotikumot szed, szükség lehet B2-vitamin kiegészítésre, ezért mindenképpen érdemes konzultálni az állatorvossal.A B2-vitamin pótlására alkalmas ételek közé tartoznak a teljes kiőrlésű gabonafélék, zöldségek és salátafélék.
B3-vitamin hiány
Ha kutyánk nyelve barnára vagy feketére színeződik, valószínűleg B3-vitamin hiánya van. Ez a hiányállapot egyéb tüneteket is okozhat, mint például az ajkak és az íny gyulladása, étvágytalanság, valamint véres hasmenés. Kezeletlenül a B3-vitamin hiány rohamokat is okozhat, és végső soron halálos lehet. A B3-vitamin pótlására alkalmas ételek közé tartoznak a zöldségek és a teljes kiőrlésű gabonafélék, mint a zab és a barna rizs. Fontos azonban, hogy óvatosak legyünk, mert a túlzott B3-vitamin bevitel bőrirritációt, májproblémákat és gyomorfekélyt okozhat.
B6-vitamin hiány
A B6-vitamin hiánya súlyos egészségügyi problémákhoz vezethet, beleértve az epilepsziát és a vesekárosodást. A hiányállapot allergiát, asztmát, artériás betegségeket vagy akár súlyosabb egészségügyi romlást is okozhat. Fontos azonban óvatosan adagolni a B6-vitamint, mivel a túlzott bevitel az idegrendszer károsodásához vezethet. A B6-vitamin pótlására a kutyák számára a következő ételek alkalmasak: tök, édesburgonya, banán, zab és mogyoróvaj.
D-vitamin hiány
A D-vitamin hiánya súlyos problémákat okozhat a kutya csontjaiban, például ízületi duzzanatot és hajlott lábakat. A megfelelő D-vitamin bevitel elengedhetetlen az egészséges csontozat fenntartásához. Azonban a túlzott D-vitamin bevitel sem kedvező, mivel ilyenkor kalcium halmozódhat fel a szívben és más izmokban. További tünetek is jelentkezhetnek, például hányás, hasmenés, vérzés, fokozott szomjúság és vizelés, letargia és csontfájdalom. Mivel a D-vitamint nehezebb pótolni az étrenden keresztül, mint más vitaminokat, érdemes olyan növényi alapú multivitamint választani, amely biztosítja a kutya számára szükséges D-vitamin mennyiséget. Fontos, hogy a napi séták során sok napsütés érje kedvencünket, hiszen a napfény a legjobb D-vitamin forrás.
E-vitamin hiány
Ha kutyádnak szem-, szív-, máj-, izom- vagy idegrendszeri problémái vannak, valószínűleg E-vitamin hiánya lehet. Az E-vitamin pótlására kiváló választás lehet a mandulavaj és a földimogyoróvaj.
K-vitamin hiány
A K-vitamin hiánya súlyos problémákat okozhat, mivel ez a vitamin elengedhetetlen a véralvadáshoz. Ha nincs elég K-vitamin a kutya szervezetében, akár egy kisebb sérülés is életveszélyes lehet vérzés miatt. K-vitaminban gazdag ételekkel, mint például spenót vagy kelkáposztalevél, hatékonyan pótolhatjuk ezt a vitamint a kutya étrendjében.
A minőségi vitaminok kiválasztása kulcsfontosságú feladat; válasszunk olyan termékeket, melyek megbízható forrásból származnak és megfelelnek a kutya táplálkozási igényeinek. A kínálatunkban megtalálhatod a legjobb minőségű vitaminokat és táplálékkiegészítőket, melyek gondosan válogatott alapanyagokból készülnek, így a kedvencednek a legjobbat adhatod!
Rendeld meg most a kutyád számára megfelelő terméket és előzd meg a vitaminhiány kialakulását!
-
vauu Beauty
8,890Ft -
vauu Complex
8,890Ft -
vauu Running
8,890Ft